sample-header-image.jpg
County InformationCounty Board >  County Board Members
County Board Members PDF Print E-mail

County Board Chair
James C. Duffy

County Board Vice-Chair
Glen Truesdell

Parent/Standing Committee Chairs Special/Advisory Committee Chairs
County Offices Committee
James Arduini
Wage & Salary Committee
Steve Wilkins
Finance Committee
Glenn Truesdell
Labor Management Committee
James Duffy
Judiciary Committee
Steve Wilkins
Special Service Area No. 1
Robert VanDeVelde
Public Safety Committee
Sue Britt
Insurance Committee
Glenn Truesdell
Public Works Committee
William McGinn
Landfill Committee
Thomas Ausman
Health and Social Services Committee
Karen Nelson

District 1

Term DISTRICT 1
16 James C. Duffy (D)
1831 4th Ave., Apt. A., Sterling, IL 61081
815-625-2239
16 James Arduini (D)
1502 4th Ave, Sterling, IL  61081
815-626-2172
16 William McGinn (D)
209 E. 5th St., Sterling, IL 61081
815-632-2079
14 Kurt E. Glazier (R)
3403 16th Ave, Sterling, IL  61081
815-622-0439
14 Sarah McNeill (D)
1710 18th Ave., Sterling, IL 61081
815-625-1774
16 Thomas L. Ausman (D)
204 17th Ave., Sterling, IL 61081
815-626-4027
14 Ruth M. Stanley (R)
1916 Avenue F, Sterling, IL 61081
815-625-4489
16 Robert J. VanDeVelde (D)
4502 Margaret Ct., Sterling, IL 61081
815-535-0226
14

 Robert E.Bradley (R)

4501 Woodlawn Rd, Sterling, IL  61081

815-626-1337
































District 2

Term DISTRICT 2
 14 Katherine A. Nelson (D)
1905 New High St, Rock Falls, IL 61071
815-625-3266
14 William Milby (D)
1204 Harbor Dr., Rock Falls, IL 61071
815-622-1114
16 John Espinoza (D)
712 8th Ave, Rock Falls, IL  61071
815-625-7237
16 Eugene L. Jacoby (D)
1004 Selmi Lane, Rock Falls, IL 61071
815-625-1010
16

Donald F. Blair (D)

14219 Blue Goose Rd, Sterling, IL 61081

815-772-2695 
14 Douglas Wetzell (R)
28339 Hurd Rd, Box 58, Deer Grove, IL61243
815-438-7811
16 Karen Nelson (D)
1906 New High St., Rock Falls, IL 61071
815-625-7343
14 Glenn C. Truesdell (D)
1008 Hermes Dr., Rock Falls, IL 61071
815-625-5260
14 Paul Cunniff (D)
23047 Gaulrapp Rd., Rock Falls, IL 61071
815-438-2048

































District 3

Term DISTRICT 3
16 William Abbot (R)
6267 Penrose Rd., Fulton, IL 61252
815-589-2434
14 Sue Britt (D)
205 E. High St., Morrison IL 61270
815-772-2903
14 Glenn A. Frank (R)
13568 Lyndon Rd., Morrison, IL 61270
815-772-7077
14

Martin Koster (R)

207 Prospect St, Morrison, IL 61270

815-772-7467 
16 Howard Thompson (R)
102 W Riverside Dr, Prophetstown, IL 61277
815-537-2416
14

Daniel Bitler (D)

608 Sycamore St, Albany, IL 61230

 309-887-4117
16 Steve P. Wilkins (D)
205 E. Park St., Morrison, IL 61270
815-718-5112
16 Mark Hamilton (R)
905 Middle Rd., Fulton, IL 61252
815-589-3541
16
Dennis Cook (R)
6551 Doering Ln Box 213,Prophetstown, IL 61277
815-600-5583







































 

© 2012 Whiteside County - all rights reserved
TDG Communications